גלעד עדיין חי. וגם פרוייקע

רונן בר שירה הוא עבריין עלוב ומזדקן, שמתפרנס כבר שנים מתרגילי הונאה אותם הוא מבצע על אנשים/גופים/מוסדות שחרב עליהם עולמם: משפחתו של גלעד שליט, קיבוץ בית אורן שמנסה להשתקם לאחר השריפה בכרמל, ועוד ועוד. המשטרה טוענת שבעשרות מקרים נוספים הונה בר שירה אנשים, הבטיח להם להנציח את יקיריהם, לשקם את בתיהם או לעזור לקרוביהם, ביקש סכום כלשהו עבור "תיווך"- ונעלם עם הכסף.
צריך להיות חלאת אדם אמיתית, ללא ספק, כדי לגנוב כסף מאנשים שבנם יושב בשבי בעזה. אולם הענין הוא שרונן בר שירה הוא לא הנצלן היחיד בפרשת שליט. משהו או מישהו במטה המאבק למען שליט איבד לחלוטין כל פרופורציה, לדעתי, ובמקום להיות מטה שמזכיר לנו שגלעד שליט עדיין שבוי- הפך את העניין לקרנבל אחד גדול גדוש מצעדים, תהלוכות ענק, צמידים צהובים ושאר מרצ'נדייז- משל מדובר בעדליידא בחולון, ולא בחייל שבוי שיושב כבר חמש שנים בתא מסריח בעזה.
איך הגיע מטה שליט ממצב א' למצב ב'? הכל שאלה של כדאיות. יכול אמנם להיות שמטה המאבק מורכב אך ורק מנשמות טובות שלא רוצות דבר לעצמן, ואם זה המצב- אני מתנצל מראש על הדברים הבאים. אבל יש גם אופציה אחרת: אנשים מסוימים שהבינו שמי שישחרר את גלעד שליט, אם בכלל, הם הפוליטיקאים והמתווכים, ולא מארגני הצעדות והאצעדות למיניהם. ההשפעה היחידה שיכולה להיות למצעדים הבומבסטים האלה על דעת הקהל בעזה, היא העלאת מספר האסירים אותם החמאס דורש לשחרר. אז למה להמשיך עם המצעדים הללו? זהו, שלי נראה שמישהו כאן מפיק מהם משהו. יכולתו של אדם כלשהו להוציא לרחובות בהתראה קצרה כמויות של אלפי אנשים היא יכולת שקל מאד לתרגם לעבודה, כסף וקריירה. מפלגות, חברות ומוסדות מחפשים בנרות "אנשי שטח" וקבלני קולות, פרוייקעים כרסתניים שנראים טבעיים לחלוטין בסביבת מגאפון ומשקפי שמש, שיודעים להוציא אנשים אחרים לצעדות ענק, ובקיצור: אנשים שיודעים לספק את הסחורה. ואיזו סחורה קל יותר לספק כאשר המטרה לשמה התכנסנו, שוכנת באמצע של הצנטרום של הקונצנזוס? אתם מכירים מישהו שלא רוצה שגלעד שליט יחזור הביתה? ברור שלא. זו בדיוק הסיבה שקל מאד לארגן את מסות האדם הללו, ציבור מגוייס שלא תמיד אפילו יודע שהוא מגוייס: תלמידי תיכון בהרצליה, למשל, שהתייצבו לצעדה "למען משפחת שליט" וגילו שהם משתתפים בהפגנה נגד הממשלה- הפגנה שלא כולם מסכימים עם מטרותיה. תלמיד תיכון שחושב- וזכותו לחשוב- שהנזק שיגרמו אלף מחבלים משוחררים גדול בהרבה מהנזק שיגרם כתוצאה מהישארותו של שליט בשבי- תלמיד כזה מוצא עצמו משתתף נגד רצונו בהפגנה בה אינו תומך. למה? כי למען הברור מאליו קל מאד לגייס נפשות, לסגור רחובות ולארגן צעדות. ומישהו, איפשהו, רואה ורושם ומתרשם. לא מהמפגינים- מהאנשים שהביאו את המפגינים. פעיל המטה פרוייקע הצליח "להוציא לרחובות" אלפי אנשים למען שליט, אבל למה הרחובות צריכים בכלל את המצעדים האלו? את מי מנסות לשכנע כל אותן צעדות? את האזרח הקטן ברחוב?? מה פתאום. הן משכנעות את הבוסים העתידיים של כל הפרוייקעים למיניהם, שמצידם ישלבו רגל על רגל בראיון העבודה הבא שלהם, ויגידו לבוס: "איש שטח אתה מחפש? תשאל במטה שליט על פרוייקע. רק פרוייקע יודע להוציא אלפים לרחובות בלי התראה. רק פרוייקע!"
משפחתו של גלעד שליט, מותשת ותוסכלת ככל שתהיה, חייבת קצת להתנער מגדודי הפרוייקעים הללו שצרים עליה. לא נעים להגיד להם את זה, אבל מישהו צריך: רוב הפרוייקעים לא באמת רוצים את גלעד בבית, חלקם הגדול פשוט רוצה את עצמו בג'וב טוב יותר, והבן שלכם הוא יופי של קורבן למניפולציה הזו.

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

1 Response to גלעד עדיין חי. וגם פרוייקע

  1. מאת עדו‏:

    רונן בר שירה היה המורה שלי לידיעת הארץ בתיכון, הוא עזב את בית הספר בטריקת דלת מסיבות עקרוניות וניסה בשיעור האחרון לגרום לנו להעריץ אותו על היותו אידאליסט כל כך מסור, אני גאה לומר שכבר אז עשיתי לו את המוות בשיעורים אבל זו לא חכמה, עשיתי את זה לכל שאר המורים.

השאר תגובה